Wybór pilniczka do paznokci

Fotolia_62270743_Subscription_Monthly_M

Bardzo często osobom, które nie zajmują się na co dzień kosmetologią wydaje się, że wybór pilniczka do paznokci jest banalny i zupełnie nieistotne na jaki jego kształt i granulację się zdecydujemy.

Dlaczego jest to jednak takie ważne? Każdy pilnik – niezależnie od swojego kształtu, granulacji, czy materiału z jakiego jest wykonany – w pewnym sensie niszczy płytkę paznokcia poprzez piłowanie jej. Chcąc wykonać ten zabieg w pełni bezpiecznie – należy dostosować wielkość ziarna powierzchni ciernej do typu i rodzaju paznokci. Oznaczenia, jakie spotykamy na pilniczkach oznaczają właśnie wielkość granulacji – najczęściej jest to 60, 80, 100, 120, 150, 180, 240, 280, 300 itd. Im mniejsza liczba, tym ostrzejsza jest jego powierzchnia ścierna i odwrotnie – im większa, tym więcej jest drobnych i delikatniejszych ziarenek. Właśnie wielkość granulacji decyduje, do czego dany pilnik może być użyty.

Pilniki o granulacji z zakresu 60-100 przeznaczone są do użytku podczas zabiegów przeprowadzanych na paznokciach przedłużanych.
Pilniki w zakresie 60-100 są bardzo ostre i nigdy nie powinny być używane do paznokci naturalnych. Ich stosowanie zaleca się wyłącznie profesjonalistom tylko i wyłącznie do paznokci przedłużanych. 60-80 zalecane są do skracania i nadawania kształtu paznokciom akrylowym, 100 do skracania i nadawania kształtu paznokciom żelowym. Pilniki z oznaczeniem 150-180 pomagają wygładzić powierzchnię przedłużonych paznokci i wyrównać miejsce łączenia tipsa z naturalną płytką. Pilniki 180 mogą też służyć do wstępnego skrócenia naturalnych paznokci. Do naturalnej płytki kobiecej przeważnie używa się pilników o ziarnistości 240.  Płytka męska w większości przypadków jest nieco twardsza, dlatego do jej piłowania możemy pokusić się o pilnik oznaczony 180-200. Pilniki te przydadzą się również do paznokci osób starszych, które z wiekiem twardnieją oraz do zrogowaciałych paznokci stóp. Pod oznaczeniem  300-400 ukryte są polerki i pilniki matujące, które wyrównują powierzchnie paznokci. Jeżeli chcemy nabłyszczyć paznokcie musimy sięgnąć po oznaczenie 2000-4000.

 

Należy jednak pamiętać, że nie tylko grubość ziarna determinuje ostrość pilnika. Ważny jest też podkład do którego przytwierdzona jest powierzchnia cierna. Podkładem (rdzeniem) może być papier, gąbka, drewno, plastik (teflon), czy metal. Najtwardsze i jednocześnie najostrzejsze (pod względem siły nacisku na płytkę) są pilniki na sztywnej podstawie sklejki, plastiku i metalu. Elastyczne podłoże (np. z gąbki) zmniejsza siłę nacisku i narzędzie staje się delikatniejsze (właściwość tę wykorzystuje się np. przy produkcji bloków polerskich, których ziarnistość określa się w przedziale 100-240).

 

Pilniki na podstawie papierowej są dość miękkie i szybko tracą swój kształt (wyginają się, deformują) ich ostrość jest uzależniona od wielkości ziarna z którego są zrobione. Pilniki na podstawie gąbki nie są zbyt ostre pod względem siły nacisku na płytkę. Używa się ich przede wszystkim do matowienia płytki i piłowania paznokci przy skórkach. Elastyczna gąbka łatwo dostosowuje się do kształtu płytki i amortyzuje nacisk nawet dość grubych ziaren.

 

Bezpośrednio do rdzenia pilnika może być przytwierdzona powierzchnia cierna lub dodatkowa powierzchnia z papieru lub gąbki (wtedy mamy do czynienia z pilnikiem wielowarstwowym). Kombinacja różnych rdzeni, granulacji i ziarna wpływa na twardość i elastyczność pilnika. Może też dawać różne możliwości techniczne i manualne. Dlatego ich zastosowanie rozpatruje się bardzo indywidualnie, w zależności od granulacji i kombinacji zastosowanych materiałów. Warto jednak zaznaczyć, że im pilnik cieńszy tym wygodniej operuje się nim przy bocznych wałach paznokci.

 

Podczas piłowania paznokci bardzo ważne jest, aby nie używać jednego pilnika. Zawsze należy wykorzystywać pilniki o różnej granulacji. Rozpoczynając piłowanie od grubszego ziarna stosujemy następnie coraz drobniejsze pilniki, aby dobrze wygładzić powierzchnię płytki i dokładnie zamknąć łuski. Dlatego warto zaopatrzyć się, albo w kilka przyborów, albo w pilniki posiadające różne powierzchnie cierne. Takie pilniki są szczególnie wygodnym rozwiązaniem dla osób, które profesjonalnie nie zajmują się stylizacją paznokci. Nie trzeba wtedy w domu mieć całego kuferka z różnymi pilnikami, wystarczą 2-3 przybory.

 

Odpowiednie dostosowanie ziarnistości i budowy pilnika do płytki znacząco skraca czas pracy oraz podwyższa jakość efektu końcowego. Dlatego odwiedzając sklepy z artykułami do paznokci warto dokonywać świadomych wyborów.

2 Comments

  1. Basia pisze:

    Ułatwiło mi to dobór pilnika i nie było problemu z zamówieniem . Dodatkowo czegoś się dowiedziałam

  2. Basialem pisze:

    Artykuł bardzo przydatny. Całość dobrze ujęta i przyda mi się 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *